postřehy slavných

POSTŘEHY SLAVNÝCH

Horáček radí, jak se stát pracháčem

Reklama:

Podnikatel a hudební textař Michal Horáček (57) prozradil recept, jak přijít k velkým penězům. Nejprve je potřeba zjistit, co lidé chtějí.

"To je kapitalismus. Zjistěte si, jakou službu nebo výrobek okolí potřebuje a čeho je nedostatek. Nikdo nepotřebuje chodit do kina, nikdo nepotřebuje číst knihy, lidi dovedou žít i bez toho. Uvědomte si také, zda jim některou ze služeb skutečně umíte nabídnout. Pokud ano, máte vyhráno," tvrdí Horáček.

 

www.bohatstvi-zdravi-uspech.cz/multilevel-marketing

 

Velký seriál o psychologii obchodování

Cesta do hlubin psychologie obchodování I - úvod

Lidská osobnost je neuvěřitelně složitá a zároveň nesmírně pozoruhodná a krásná záležitost. Chceme být jedinci bezchybní, avšak skutečnost je taková, že chyby patří k člověku stejně neodmyslitelně, jako třeba krev nebo ruce a nohy. Na psychologii obchodování se nedá vyzrát ze dne na den. Chce to mnoho trpělivosti a mnoho úsilí. Pokud však vydržíte, uvidíte, že se změní nejenom vaše obchodování, ale celý váš život.


Cesta do hlubin psychologie obchodování II - vědomí a podvědomí

Abychom lépe pochopili z čeho plyne značná většina našich psychologických chyb v komoditním a akciovém obchodování, pojďme v dnešní kapitole trochu lépe podívat na jednu ze základních funkcí lidského mozku - souvztažnost tak zvaného vědomí a podvědomí. Ničeho se nebojte, nečeká nás žádný složitý psychologický výklad. Pokusím se celou věc vysvětlit co nejjednodušeji. Bylo by dobré pokusit se souvztažnost vědomí a podvědomí co nejlépe pochopit, neboť právě ona je základním „nepřítelem“ většiny neúspěšných spekulantů.


Cesta do hlubin psychologie obchodování III - Obchodování jako hra

I když jsem měl původně naplánováno v dnešním pokračování velkého seriálu o psychologii obchodování pokračovat v povídání o síle a vlivu vědomí a podvědomí, na základě četného množství dopisů vás čtenářů dnes udělám malou odbočku; mnozí z vás mě prosí, zda-li bych pro začátek nenapsal něco jednoduššího, nejlépe na téma, jak co nejefektivněji po psychologické stránce s obchodováním začít. Zde je tedy můj příspěvek s názvem "Obchodování jako hra".


Cesta do hlubin psychologie obchodování IV - vědomí a podvědomí podrobněji

Ve druhém díle o psychologii obchodování jsme si řekli něco o existenci vědomí a podvědomí. Naznačili jsme si, že vědomí a podvědomí mohou být největším nepřítelem každého spekulanta a zároveň si řekli, že nad podvědomím lze zvítězit. Pojďme tedy dnes zase o krůček dál a vysvětleme si důkladněji, jak konkrétně podvědomí ovlivňuje naše obchodování.


CESTA DO HLUBIN PSYCHOLOGIE OBCHODOVÁNÍ V. - podvědomí vs. obchodování

V minulém díle seriálu o psychologii obchodování jsme si pověděli o tom, že podvědomí může být často v přímém rozporu s vědomím a aniž si toto uvědomujeme, může být naše podvědomí největším důvodem našich ztrát. Řekli jsme si, že naše podvědomí může chtít velmi často něco jiného, než naše vědomí a že základem úspěšného obchodování je nutnost dostat vědomí a podvědomí do vzájemné harmonie.


Cesta do hlubin psychologie obchodování VI - emoce

V dnešním díle seriálu o psychologii obchodování opustíme na moment vědomí a podvědomí a povíme si o jiném velmi důležitém psychologickém aspektu úspěšného obchodování - zvládání vlastních emocí.


Cesta do hlubin psychologie obchodování VII: soustředěnost

Tento týden jsem se dostal do diskuse s několika začínajícími obchodníky, kteří se mi svěřovali s příliš pomalými pokroky v tradingu. Společně jsme relativně dlouhou dobu debatovali nad celou řadou nejrůznějších možných příčin a jako jeden z hlavních důvodů jsme překvapivě nalezli nedostatečnou soustředěnost.


Cesta do hlubin psychologie obchodování VIII - zodpovědnost

V minulém díle našeho seriálu o psychologii obchodování jsme si pověděli více o velmi podstatné vlastnosti pro úspěšné obchodování - soustředěnosti. Další z takových vlastností, kterým je třeba při obchodování věnovat patřičnou pozornost, je zodpovědnost.


Cesta do hlubin psychologie obchodování IX: naučme se dodržovat obchodní plán!

Během posledních týdnů jsem se v našem diskusním fóru setkal s celou řadou příspěvků vypovídajících o tom, jak obtížné je pro mnohé dodržovat obchodní plán a neměnit jej za pochodu. Pojďme se dnes zkusit na tento fenomén podívat trochu blíže.


Psychologie obchodování X: Ztráty

V dnešním díle psychologie obchodování si řekneme něco o „strašákovi“ všech začínajících traderů. Samozřejmě se jedná o strašáka jménem „ztráty“.


Cesta do hlubin psychologie obchodování XI - programy podvědomí

Jelikož se v našem diskusním fóru objevuje stále více příspěvků svědčících o prvních zkušenostech s psychologií obchodování, rád bych dnes po delší době opět navázal na náš seriál o psychologii obchodování. Zkusme se dnes na příčiny našich možných nezdarů podívat trochu do hloubky a z trochu jiného úhlu, než doposud.


Cesta do hlubin psychologie obchodování XII - podvědomí a RISK

Minulý týden jsem zde uveřejnil pro mnohé jistě lehce kontroverzní článek na téma „starého a nového myšlení“. I když jsem se trochu obával reakcí, nakonec jsem velmi rád, že většina z vás článek pochopila tak, jak byl zamýšlený a že článek vzbudil diskusi a vesměs pozitivní reakce. Dnes bych rád tedy na předchozí článek v seriálu o psychologii obchodování dále navázal.


Cesta do hlubin psychologie obchodování XIII - trhy a "učení"

Po 14 dnech dnes opět budeme pokračovat v našem seriálu o psychologii obchodování. Navážeme zejména na poslední dva díly, ve kterých jsme si řekli něco o tom, jak určité pevně zaryté vzory v našem myšlení mohou nepřímo ovlivňovat úspěch či neúspěch v našem obchodování.


Psychologie obchodování XIV - trénujte se ztrátou!

V dnešním díle o psychologii obchodování bych rád převážně všem nováčkům nabídnul jednoduchý, ale účinný tip, jak se lépe připravit na „živé“ obchody.


Psychologie obchodování XV - obchodujte jednoduše!

Jednou z častých chyb nováčků bývá, že si dělají obchodování zbytečně komplikované, co se hutnosti technické analýzy týče. Je skutečně komplexní technická analýza rozumným přístupem k obchodování?


Psychologie obchodování XVI: čekání na nejlepší ostrov

Dnešní díl seriálu psychologie obchodování bude tak trošičku jiný. Autorem dnešního dílu je totiž náš nový spolupracovník John, který bude na server finančník.cz od dneška přispívat častěji, a to až ze zámoří – konkrétně z USA.


Psychologie obchodování XVII: okolní vlivy

I dnešní díl psychologie obchodování napsal pro finančníka spolupracovník žijící v USA, dlouholetý obchodník John Nowak.


Psychologie obchodování XVIII: je možné výjimečně porušovat pravidla?

O nutnosti a nezbytnosti obchodního plánu a jeho důrazného dodržování jsme zde již psali mnohokrát. Přesto každý obchodník postupem času začne mít pocit, zda-li by nebylo lepší řídit se přeci jenom více „pocity“ než přesnými pravidly. Pojďme se dnes na tuto záležitost podívat trochu blíže.


Psychologie obchodování: co opravdu chceme?

Po delší době dnes naváži na náš rozsáhlý seriál o psychologii obchodování, abych se s vámi podělil s několika zajímavými poznatky a též o jistou příhodu, která mě motivovala k napsání tohoto článku.


Psychologie obchodování – peníze se válejí na zemi!

V dnešním díle bych rád nepřímo navázal na čtvrteční Šebikův článek, respektive v jeho obsahu lehce pokračoval. A začnu tím, že se vám pokusím demonstrovat, jak v obchodování doslova a do písmene leží peníze na zemi, přičemž vše, co musíme udělat, je tyto peníze zvednout.


Psychologie obchodování 21: o úspěchu (1)

Dnes bych rád využil pondělní článek k povídání z trochu jiného soudku, avšak doufám, že pro mnohé začínající tradery přínosného. Následující řádky prosím berte jako mé esence úvah, podnětů a zkušeností na téma úspěchu – v tradingu, businessu nebo čemkoliv jiném a další debata na toto téma je rozhodně vítána.


Psychologie obchodování 22: o úspěchu (2)

V minulém dílu seriálu jsme si pověděli o tom, že dosáhnout úspěchu znamená dělat věci jinak, než ostatní. Zároveň jsme si však vysvětlili, že vzory chování hluboce zakořeněné v našem podvědomí již od útlého dětství nás v drtivé většině nutí myslet tak, jako většina, a proto je základem „nového“ myšlení, které by mohlo vést k cestě za úspěchem, myšlení „mimo rámec“.


Psychologie obchodování 23: myslet ve správném finančním čtverci

Po delší době dnes navazuji na náš seriál psychologie obchodování. S vydáním ebooky na téma psychologie obchodování jsem nějakou dobu žil v přesvědčení, že jsme již většinu podstatných témat pokryli – nyní však v poslední době nacházím celou řadu nových a zajímavých témat, o které bych se průběžně rád opět podělil.


Psychologie obchodování 24: trénink

Dnešní článek bych rád napsal jako výraznou radu začínajícím nebo i mírně pokročilým intradenním obchodníkům. Jedná se o intenzivní trénink, který může každému ID obchodníkovi výrazně pomoci posunout se vpřed, obzvláště v oblasti nejtěžší – kterou je psychologie a disciplína.


Psychologie úspěchu 1: můžeme buď vyhrát nebo prohrát

Dnešní pondělí otevírám zcela nový seriál. Po seriálu o psychologii obchodování to bude oblast obdobná – psychologie úspěchu. Jsem přesvědčený, že toto téma patří k tradingu stejně neodmyslitelně, jako stop-loss nebo brokerská komise. Pojďme tedy dnes společně otevřít nové teritorium, které, jak doufám, přinese hodně nového a pozitivního nám všem.


Psychologie úspěchu 2: nejdůležitější je začít

Úspěch není jenom o správném myšlení. Úspěch je hlavně o činech. Jakýchkoli činech. A právě zde často tkví další problém neúspěšné většiny – vůbec s něčím začít. „Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí“, slýchám často. A zároveň dodávám: „kdo nic nedělá, nikdy nezbohatne“.


Psychologie úspěchu 3: peníze především

Dnes se posuneme k dalšímu důležitému tématu v seriálu psychologie úspěchu. Je to téma prosté, jsou jím peníze, peníze, peníze...


Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.


Psychologie úspěchu 4: zodpovědnost

Jeden často opomíjený, zanedbávaný a podceňovaný faktor má zcela zásadní vliv na úspěch v čemkoliv: je to schopnost plně přijmout zodpovědnost za vlastní činy.


Jak se nejrychleji naučit umění tradingu

Naučit se obchodovat je proces. Žádá si svůj čas, pořádně trpělivosti, pomalé učení různých dovedností. Kolikrát si žádá i své oběti. Jak se dá proces učení se umění tradingu naučit co nejrychleji?


Psychologie úspěchu 5: milujete peníze

Už jsem zde psal několik článků o tom, že řada lidí obchoduje ve skutečnosti ze zcela špatných důvodů, jako jsou adrenalin, potřeba vzrušení, potřeba vypadat lépe před ostatními a podobně. Dnes bych se rád v tomto tématu dotknul ještě jedné velmi důležité věci a sice faktu, že pokud nemilujeme peníze, obávám se, že k nám nikdy ani nepřijdou.


Psychologie úspěchu 6: nový pohled na chyby

Člověk je zajímavý tvor. Na jednu stranu touží po dokonalosti, touží se stát dokonalým ve všem a za každou cenu. Na druhou stranu není příliš schopen učit se z vlastních chyb. Dnes bych vám rád nabídnul nový pohled na chyby a jak z nich udělat hnací motor nejenom pro trading.


Psychologie obchodování 26: jak se vyrovnat s nejistotou

Největší procento chyb každého začínajícího tradera vychází z nejistoty. Pokud otevřeme pozici, pak od momentu vstupu již nemůžeme ani trochu vědět, co se bude dít dál. Trh se může rozjet naším směrem a nadělit veliký profit, nebo nás také za pár vteřin vyhodit na základním stop-lossu.


Psychologie úspěchu 7: mé soukromé závěry o pozitivním myšlení

Někdo považuje pozitivní myšlení za příliš „americké“ a „nefunkční“, někdo je zase přesvědčen, že pozitivní myšlení může být jedinou cestou k úspěchu. Pokusím se dnes přinést trochu hlubší soukromý pohled na toto téma.


5 kroků jak snížit v intradenním obchodování impulsivní chování

Jedním z častých psychologických problémů intradenních obchodníků bývá impulsivní jednání. Pojďme se dnes na tento nepříjemný fenomén podívat trochu blíže a odhalit si pár užitěčných rad a tipů, jak se pokusit impulsivní chování v intradenním obchodování snížit na minimum.


Psychologie úspěchu 8: mít se lépe za více práce?

Už od malička většině z nás vkládali do hlavy, že pokud se chceme mít lépe, musíme hodně pracovat. Samozřejmě souhlasím s tím, že bez práce nejsou koláče a tudíž se bez snahy a práce ani lépe mít nemůže. Přesto bych se rád nad tímto často opakovaným dogmatem trochu pozastavil.


Psychologie úspěchu 9: cesta k velkým věcem vede přes ty malé

Vydělávat peníze v trzích je velká věc. Mít dobře fungující firmu, která je schopná přinášet zisky bez mé denní přítomnosti je velká věc. Unikátní věděcký objev a fascinující umělecké dílo je velká věc. Všechny tyto příklady mají však společného mnohem více, než jen to, že jsou velikou věcí: začaly jako věc naprosto malá a nenápadná.


Psychologie úspěchu 10: uvolnění

Naši předkové nás učili: pokud chceš něčeho dosáhnout, tvrdě pracuj a snaž se. Samozřejmě, na tomto rčení je veliký kus pravdy. Možná to ale není jediná cesta, jak dosáhnout toho, co žádáme. Docela možná je tu ještě jeden způsob: udělejte si přesnou představu o tom, co chcete a pak už jen trpělivě vyčkávejte.


Psychologie obchodování 27: všechno je to ve vaší hlavě

Proč je trading pro mnohé těžký? I když důvodů je / může být celá řada, povím vám dnes jeden, který bude možná docela překvapivý, ale také zřejmě i docela pravdivý: za jedním z neúspěchů mnoha lidí v tradingu stojí tak trochu i přílišná démonizace celého tohoto oboru. Hned vám vysvětlím vše blíže.


Psychologie obchodování 28: jak lépe exekuovat náš obchodní plán

Po delší době se opět vracím k našemu seriálu psychologie obchodování. Dnes bych rád napsal o praktické stránce toho, jak se psychologicky připravovat na co nejlepší exekuci našeho obchodního plánu.


Psychologie úspěchu 11: statická versus růstová mysl

Před delší dobou se stal velmi pozoruhodný, avšak zcela pravdivý příběh. Jeho hrdinou je jistý George Dantzig, v té době student matematiky na Berkeley, který nechtěně dokázal něco, co nikdy být dokázáno nemělo.


Psychologie výstupů

V dnešním článku se podíváme na výstupy z trhů z trochu jiného pohledu - z pohledu psychologie. Výstupy totiž nejsou jenom otázkou money-managementu, ale také otázkou toho, zdali charakter zvoleného výstupu odpovídá naší povaze a budeme tedy schopni s daným výstupem efektivně dodržovat náš obchodní plán.


Psychologie obchodování 29: jak říci emocím NE

V našem seriálu o psychologii obchodování jsem již psal o boji proti nechtěným emocí během tradingu (strach a chamtivost) skutečně mnoho. Rozebírali jsme zde emoce jak psychoanalyticky, tak z pohledu vědomí a podvědomí, zabývali se různými technikami. Dnes bych vám však rád představil způsob boje proti emocím, který je, dle mého názoru a zkušeností, naprosto nejúčinnější, přitom však nejjednodušší. Tuto techniku se snažím praktikovat i v běžném životě, pokud cítím, že v nějaké věci emoce znečišťují mou mysl a neumožňují mně vidět jasně a čistě. O co tedy jde?


Psychologie obchodování 30: jak říci emocím NE (2)

Minulý týden jsem uveřejnil článek na téma „Jak říci emocím NE“. K mému potěšení tento článek vzbudil řadu pozitivních ohlasů, proto bych si dovolil dnes na tento článek ještě jednou navázat, s dalším velmi důležitým rozvinutím prezentované myšlenky volného průchodu emocí.


Psychologie obchodování 31: jak říci emocím NE (3)

V minulých dvou dílech jsme si pověděli několik jednoduchých technik, které mohou pomoci lépe zvládat emoce během obchodování. Dnes se k tomuto tématu vrátím ještě jednou, avšak tentokrát z mnohem pragmatičtějšího pohledu.


Psychologie úspěchu 12: proč milujeme složitosti

Během svého letitého pozorování jsem došel k poměrně jednoznačnému závěru, že lidé preferují složitosti před jednoduchostí. Pořekadlo „proč to tedy nedělá každý, když je to tak jednoduché...“ již delší dobu považuji za pouhou řečnickou frázi, neboť odpověď je v jádru jednoduchá: „jednoduché, ale funkční věci neděláme proto, protože lidé milují složitosti a komplikovanosti“.


Psychologie obchodování 32: jak říci emocím NE (4)

Není to tak dávno, co jsem psal článek o průchodu emocí, jakožto nejlepšího způsobu, jak se naučit zvládat emotivní část tradingu. Dnes bych na toto téma rád ještě jednou navázal. Jednak drobným dovysvětlením, jednak praktickým tipem k vašemu vlastnímu dalšímu studiu tohoto směru.


Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (1)

Rozhodnul jsem se zde spustit nový projekt, který věřím, že se bude čtenářům líbit. V rámci našich článků se nyní po nějakou dobu budeme snažit řešit praktické psychologické tradingové problémy přímo vás – čtenářů tohoto serveru.


Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (2)

Dnes budeme pokračovat v našem novém projektu osobní poradny psychologie obchodování. Děkuji za všechny dotazy, dnes odpovídám na první z nich, k dalším se pokusím dostat v příštích dílech. Přesné instrukce jak zasílat své dotazy naleznete na konci článku.


Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (3)

Děkuji za dotazy, které mně zasíláte ohledně svých psychologických problémů s tradingem. Abych měl možnost pomoci co největšímu množství čtenářů, rozhodnul jsem se, že se budu snažit odpovídat alespoň na dva dotazy v každém jednom článku. Dnes tedy další psychologické dotazy čtenářů a mé soukromé rady a tipy na tyto dotazy.


Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (4)

Děkuji za dorazy zaslané do naší poradny během posledního týdne. Věřím, že se tentokrát jedná o velmi zajímavé dotazy, které mohou být inspirující i pro ostatní čtenáře. Zde tedy dvě otázky a odpovědi pro tento týden.


Psychologie obchodování 32: Brandon Bays

Dlouhou dobu jsem přemýšlel, jestli mám napsat tento článek. Na jednu stranu se jedná o něco, co jsem shledal jako doposud zcela nejúčinnější metodu boje proti emocím v tradingu a co cítím jako povinnost předat ostatním. Na druhou stranu již v začátku článku upozorňuji, že se jedná o velmi, velmi alternativní přístup a s vysokou pravděpodobností je tento určen pouze malé hrstce čtenářů.


Psychologie obchodování 33: účinný způsob přerušení nežádoucího chování

Po delší době se opět vracím k našemu seriálu psychologie obchodování. Rád bych dnes inspiroval všechny, kteří mají v tradingu (ale třeba i v běžném životě) problémy s určitým druhem nežádoucího, stále se opakujícího návyku.


 
Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.


TOPlist